Can you take that $10.00, and earn 5%, or 50 cents in one day? If you can average 5% a day, you will double your money every 3 weeks. You’ll have some bad days, so, let’s say you double your money once a month.
1 10 x 2 =20
2 20 x 2 = 40
3 40 x 2 = 80
4 80 x 2 = 160
5 160 x 2 = 320
6 320 x 2 = 640
7 640 x 2 = 1280 …round down to 1,250
8 1,250 x 2 = 2,500
9 2,500 x 2 = 5,000
10 5,000 x 2 = 10,000
11 10,000 x 2 = 20,000
12 20,000 x 2 = 40,000
13 40,000 x 2 = 80,000
14 80,000 x 2 = 160,000
15 160,000 x 2 = 320,000
16 320,000 x 2 = 640,000
17. 640,000 x 2 = 1,280,000
To keep the math simple - if you can find a broker that will let you trade with 100:1 leverage or better, trade with .01 lots for every 10.00 in your account, all you have to do is make 5 pips to make that first 50 cents.
YOU CAN DO IT.
Don’t listen to the naysayers. Prove them wrong.
Let’s keep in touch.